Menu

Toalety publiczne: jak odpowiednio wyposażyć tego rodzaju miejsca

23 czerwca, 2023 - Bez kategorii
Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzą się z niezbyt przyjemnym zapachem i brakiem higieny. To również toalety szkolne, pracownicze, w galeriach handlowych itp. Powinny być one odpowiednio dopasowane do odmiennego typu odbiorcy i spełniać wszelkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażyć takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Przede wszystkim należy szczegółowo określić dla kogo będzie przeznaczana toaleta, ponieważ – co oczywiste – całkowicie odmiennie będzie to prezentować się w przypadku kobiet, mężczyzn lub dzieci, niepełnosprawnych. Należy także sprawdzić, które akcesoria są nam niezbędne, a które możemy potraktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te pachnące nieprzyjemnie, dodatkowo z zalaną podłogą, w której nie dostaniemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takim momencie nierzadko w ogóle rezygnujemy z korzystania. Dlatego też bardzo istotne jest, aby toaleta była w pełni wyposażona, posiadała prawidłową wentylację i przede wszystkim była sucha, a jej stan ciągle kontrolowany.

Początkowo warto zadbać, żeby miejsce to było prawidłowo oznakowane.

Poszukujesz fascynujących informacji na ten temat? To idealna chwila, gdyż został napisany polecany serwis (http://www.dontero.pl/organizacja-konferencji-i-szkolen/), który posiada ważne informacje na omawiany temat.

Osoba, która chce z niego skorzystać nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie oślepi użytkowników i nie będzie sprawiało wrażenia, że miejsce jest brudne. W niektórych przypadkach warto wyposażyć tego rodzaju miejsca w lampy owadobójcze – . Może to być bardzo przydatne, szczególnie, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Ważne są także odpowiednie materiały na podłodze czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko poślizgnięcia się będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrach naprzeciwko wejścia. Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Prawidłowe jest także jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC czy myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Kiedy korzystamy z suszarki do rąk, warto zainstalować oprócz tego dozownik z ręcznikami papierowymi, który może być bardzo przydatny w trakcie awarii. Konieczne są również oczywiście kosze na śmieci, dozowniki na mydło w płynie czy środki do dezynfekcji. Perfekcyjnie wyposażona toaleta powinna zawierać także uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki przystosowane do wzrostu dzieci czy stanowisko do przewijania dzieci. Wówczas jesteśmy gotowi na każdą możliwość.Należy niezwykle dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich korzystają oczekują czystości. Powinniśmy nie zapominać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.