Menu

Rozwój rynku kurierskich przesyłek na terenie naszego kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat

22 czerwca, 2023 - Bez kategorii
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy obsługą listów i paczek zajmowała się tylko poczta, bardzo różnie było ze sprawnością i terminowością doręczeń. Lecz wejście na rynek firm kurierskich znacznie poprawiło działanie tej branży, bo zwyczajnie niepoprawnie jakości usług powodowało wypadnięcie z obiegu.

Dzisiaj w naszym kraju funkcjonuje parę większych, niekiedy o światowym zasięgu firm, dużo małych, działających bardziej lokalnie, a także wszystkim znana poczta, która straciła jednak ogromną część klientów. W ostatnim czasie sporo zmieniły się również ceny.

kurier

Autor: Jason Lawrence
Źródło: http://www.flickr.com

Poczta sukcesywnie powiększała opłaty za listy i paczki, a kurierzy zdecydowali się pójść w drugą stronę, zwłaszcza dla indywidualnych odbiorców. Jeszcze niedawno wysłanie przesyłki mogło kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, więc nie ma się co dziwić, że mało kto się na to decydował. Obecnie większość firm z branży proponuje tanie przesyłki kurierskie krajowe, których koszt wynosi kilkanaście złotych, dzięki czemu kurierzy zaczęli odbierać coraz większą liczbę klientów poczcie polskiej.

Rynek kurierskich przesyłek i paczek bardzo szybko rośnie, a głównym powodem tego jest rosnąca popularność sklepów internetowych ( na www). Klienci z różnych powodów polubili zakupy w internecie, a każdy taki zakup wiąże się z tym, że trzeba zamówione produkty przesłać kupującym. Już w chwili obecnej rynek handlu sieciowego warty będzie kilkadziesiąt miliardów, a ocenia się, że będzie on rósł w tempie dwucyfrowym.

Rzecz jasna przekłada się to na kondycję firm kurierskich, które obsługują zdecydowaną większość tego typu przesyłek, a także na poprawę jakości usług. Wymagania konsumentów co do obsługi paczek także bardzo się zwiększyły w ostatnim czasie, i większość firm kurierskich próbuje nadążyć za nimi (zobacz). Dzisiaj standardem będzie możliwość śledzenia przesyłek przy pomocy internetowej strony, a oprócz tego elastyczne zarządzanie miejscem dostawy.

Dzięki takim nowinkom, a także zmniejszającym się cenom kurierskie usługi będą się rozwijać w jeszcze większym tempie, niż handel (sprzedaż alpak) internetowy.