Menu

Rachunek za gaz ziemny – za co tak istotnie płacimy?

28 czerwca, 2023 - Wszystko dla domu lub ogrodu
Najogromniejszym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, to znaczy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta dziś kilkanaście milionów ludzi na terenie Polski. Gazu wykorzystujemy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy posiadają także ogrzewanie na gaz, skrótowo mówiąc, gaz jest nam niezbędny do życia i w naszych domach korzystamy z niego wszelkiego dnia. Gaz ziemny jest wyceniany za metr sześcienny, jednakże ceny gazu zdołają się różnić w zależności od regionu czy też grupy taryfowej.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Średnia stawka za gaz ziemny na terenie Polski to około 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to względnie ogromny koszt – siec gazowa GEM. Jednakże nie wszyscy płacą małe rachunki za gaz. Jeżeli w naszym domu na gaz mamy wyłącznie kuchenkę, to koszta mogą być faktycznie małe. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz zdołają dać w wyniku nawet do 10-15 złotych co miesiąc. Oczywiście koszta te nie są wysokie. Niemniej jednak jeśli w naszym domu posiadamy nie tylko kuchenkę gazową, ale też gazowe ogrzewanie bądź wodę podgrzewaną na gaz – wówczas musimy liczyć się ze sporo wyższymi rachunkami nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

Jak już nadmieniliśmy na ceny gazu mają oddziaływanie także grupy taryfowe. Teraz zdołamy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 oraz taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz zapłacimy. Jeżeli zużywamy znaczną ilość gazu, wówczas obowiązują nas ceny spośród wyższej taryfy, jeżeli używamy niedużo gazu – wówczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, to znaczy W1.

Warto zorientować się jaką taryfę mamy. Jeżeli za gaz płacimy multum, zdołamy pomyśleć nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej pichcenia na kuchence gazowej przegląd instalacji gazowej w budynku czy też mniejsze ogrzewanie może spowodować, iż uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co wartościowo wpłynie na nasz rachunek za gaz. Oprócz zużycia i opłaty taryfowej opłacamy też abonament za gaz. Jest to cena, jaką ponosi każdy z nas, z racji tego, że gazownia standardowo zaopatruje nas w gaz. Dodatkowo nasz rachunek za gaz obejmuje również opłatę sieciową stałą i zmienną. Opłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, a zmienna – za dostarczanie gazu, jaki posiada wskazane właściwości i parametry.