Menu

Na czym polega galwanizacja? Jakie są jej efekty? Dlaczego często stosowana jest na przykład w przemyśle samochodowym?

13 maja, 2023 - Bez kategorii
Na czym polega galwanizacja? Jakie są jej efekty? Dlaczego często stosowana jest na przykład w przemyśle samochodowym?
Są różne sposoby zabezpieczania elementów stalowych przed rdzewieniem, jedną z takich metod jest galwanizacja. Na czym polega tego typu zabieg?

firm

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Galwanizacja więcej o galwanizacji jest metodą wytwarzania cienkiej powłoki na elementach metalowych, po to by zabezpieczyć przed wpływem czynników zewnętrznych. Z reguły podczas takich zabiegów nakłada się jeden typ metalu na inny. Taka niesamowicie cienka warstewka zwiększa trwałość takich rzeczy.

Jak sądzisz? Czy opisywany wątek jest interesujący? Jeżeli tak, to kliknij w odsyłacz i sprawdź praktyczne informacje – wciągną Cię totalnie.

Element ten umieszcza się w kąpieli galwanicznej. Za pomocą energii elektrycznej płynącej z jednej elektrody do drugiej, produkt taki szczelnie pokrywany jest cieniutką, ochronną warstwą metalu. Galwanizacja daje o wiele lepsze efekty aniżeli malowanie standardowe lub natryskowe.

Jednym z tego rodzaju zabiegów jest cynkowanie – zobacz jak wygląda cynkowanie. Tutaj element pokrywany jest cienką warstewką cynku. Chroni to przed działaniem wody oraz powietrza. Ta metoda stosowana jest niesamowicie często. Z reguły w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym lecz też w przemyśle budowlanym. Czyli wszędzie tam, gdzie tak istotne jest chronienie elementów przed działaniem czynników atmosferycznych, jakie skracają trwałość różnych rzeczy. Cynkowanie zatem jest niezwykle przydatną metodą, jaka w wielu miejscach jest nieodzowna. Z różnych znanych metod cynkowania możemy wyróżnić proszkowe, ogniowe, natryskowe albo chociażby galwanizację.

Wszystkie wspomniane metody są doskonałe i mogą zapewnić trwałość metali nawet do kilkunastu razy większą aniżeli normalnie. To właśnie wytrzymałość elementów przemawia za tym, że metoda ta jest tak bardzo popularna i często używana.