Menu

Jeżeli planujesz we własnym domowym azylu hodować piękne chryzantemy – warto uzyskać trochę wiedzy na temat specyfiki tych roślin.

27 lipca, 2023 - Bez kategorii
Chryzantemy – zwykle zwane złocieniami, pochodzą w większości z okolic wschodu – Japoni, Korei, Chin. To wspaniałe odmiany roślin, które charakteryzują się malutkimi, owalnymi, kolorowymi pąkami, usytuowanymi na sporej liczbie rozproszonych pędów z liśćmi. Powinno się zamieścić we własnym mieszkalnym zaciszu choć odrobinę nasion, tych efektownych unikatów, jednak ich uprawa nie należy do najłatwiejszych.

Kwiaty

Autor: Forest and Kim Starr
Źródło: http://www.flickr.com
Taki gatunek roślin kojarzy się Nam przede wszystkim z okresem Wszystkich Świętych. Doskonale wyglądają pośród pomników bliskich i zniczy. Nie przypadkowo jest ich wtedy tak wiele w punktach handlowych. Czas października i listopada, to pora ich zakwitania. To rośliny niewątpliwie uwielbiające krótkie dni. Warto pomyśleć zatem nad kwestią – chryzantemy a mróz – przeczytaj więcej na polecanej stronie. Kwiaty, choć najbogatszy plon występuje w ostatniej części roku – nie znoszą zimna i ujemnych temperatur. Z tego powodu niewiele odmian może być hodowana na otwartym gruncie. Nie dają ratunku też żadne fachowe zasłony, folie (geomembrana) zabezpieczające itp. Jednym wyjściem jest uprawa szklarniowa, gdzie istnieje możliwość regulowania światła i poziomu ciepła. Wtedy posiada się te unikatowe rośliny cały rok.

Fioletowe chryzantemy

Autor: Kristine Paulus
Źródło: http://www.flickr.com

Dla lepszego rozkwitania, trzeba już na początku lata, uszczykiwać wierzchołki. Jedyną niepozytywną cechą uprawy chryzantem jest to, iż przez zakwitanie w końcu roku, wiele sztuk wśród kwitnących kwiatów marznie i obumiera. Trzeba jednakże zainwestować w takie pięknie okazy, które świetnie udekorują środek budynku mieszkalnego, hol, podwórze, czy inne powierzchnie. Kwestia – chryzantemy a mróz jest zatem podlegająca dyskusji i warto o nią pytać profesjonalnych ogrodników. Ceny nabycia tego gatunku kwiatów jest zróżnicowana. Jest zależna od momentu, w którym zostają nabyte kwiaty, gatunku, a nade wszystko punktu sprzedaży. W kraju, warto nabywać te rośliny w hurtowniach roślinnych.

Chryzantemy, to wspaniałe, dekoracyjne kwiaty. Choć ich uprawa nie należy do najprostszych – warto inwestować czas i pieniądze dla pięknych egzemplarzy w trakcie zakwitu.