Menu

Jak wygląda leczenie ludzi uzależnionych od twardych narkotyków?

26 lipca, 2023 - Bez kategorii
Leczenie narkomanii to prawdziwe wyzwanie, tak samo dla osoby uzależnionej, jak też dla specjalistów trudniących się takim leczeniem. Nasza placówka proponuje profesjonalną terapię dokładając wszelkich wysiłków, by pomóc pacjentowi w wyjściu z uzależnienia. Na czym wobec tego polega terapia osób uzależnionych?

kontur głowy człowieka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Nade wszystko leczenie narkomanii rozpoczyna się od detoksu umożliwiającego oczyszczenie organizmu z substancji odurzających. Kolejnym krokiem jest wielotygodniowy program terapeutyczny, w czasie którego narkoman musi zachować wstrzemięźliwość. Jest to nadrzędny wymóg przystąpienia do terapii. Terapia daje najlepsze wyniki, jeśli jest przeprowadzana w warunkach stacjonarnych. Pacjent jest pod stałą opieką, a działania terapeutyczne są w miarę możliwości jak najbardziej intensyfikowane przynosząc pożądane rezultaty.
Terapia leczenia narkomanii składa się m.in. z terapii indywidualnej oraz terapii grupowej. Terapia grupowa uzmysławia osobie uzależnionej, że nie tylko ona chce rozprawić się z tym trudnym problemem. Czując wsparcie innych uczestników oraz dowiadując się o ich przeżyciach łatwiej jest wydostać się z uzależnienia. W trakcie terapii szczególnie ważne jest, aby pacjent uporządkował wszystkie swoje sprawy dotyczące stosunków z rodziną, życia uczuciowego czy zdrowotnego.

Może to zdecydowanie przyspieszyć powrót do normalnego życia. Co więcej, musi nastąpić zmiana w myśleniu osoby uzależnionej. Należy uświadomić jej negatywne konsekwencje, które wywołało uzależnienie. Pacjent dowiaduje się, w jaki sposób wrócić do normalnego funkcjonowania, radzić sobie z emocjami, głodem narkotykowym, zorganizować czas oraz odmawiać. Terapia w warunkach stacjonarnych nie jest jednak końcem leczenia, a tylko początkiem.

Czy chcesz może poddawać tę kwestię późniejszej analizie? Jeśli tak, to zweryfikuj tekst, który publikuje zbliżone zagadnienia.

Potem potrzebna jest terapia ambulatoryjna, podczas której pacjent wprowadza zmiany w życie, uczestniczy w spotkaniach indywidualnych, warsztatach tematycznych i jest w grupie wsparcia. Faza ta może trwać nawet wiele miesięcy, zatem jej program jest dopasowywany do obecnych potrzeb i możliwości pacjenta, by ciągle czuł opiekę, analizował swoje problemy wraz ze specjalistą oraz dzielił się doświadczeniem z innymi.
Leczenie uzależnień () jest ciężki, ale bez wątpienia może przynieść pożądane efekty.