Menu

Zwichnięcie stawu ramiennego – leczenie i diagnostyka

3 września, 2021 - Bez kategorii
Zwichnięcie stawu ramiennego – leczenie i diagnostyka
Skręcenia stawu barkowego przynależą do najczęściej występujących. Przyczyną zwichnięcia stawu barkowego prócz urazu jest konstrukcja tego stawu, w którym płaska panewka łopatki złączona jest z całkiem dużą głową kości ramiennej. To powiększa niebezpieczeństwo zwichnięcia. Przejawami zwichnięcia jest nagły jak też ogromnie intensywny ból, krwiak, zmiana wyglądu stawu. Do urazu dochodzi z reguły w czasie uprawiania niektórych sportów bądź karamboli komunikacyjnych.

Wyjątkowo predysponowani będą sportsmeni uprawiający hokej oraz sporty zimowe. Uraz częściej tyczy się mężczyzn niż pań. Zwichnięcie stawu barkowego jest poważnym urazem, zatem poprawne rozpoznanie a także należyte leczenie będzie konieczne, ażeby przywrócić czynności funkcjonalne stawu i uniknąć powikłań. Najczęstszym powodem skręcenia stawu ramiennego jest uraz podczas działalności fizycznej spowodowany pośrednim mechanizmem. Może dojść do urazu w czasie upadku z wysokości przykładowo podczas pracy na budowie. W trakcie urazu dochodzi do przestawienia głowy kości ramiennej. (<">)

rehabilitacja

Zwichnięcie barku jest ogromnie poważnym urazem i nastręcza jak najszybszej interwencji medycznej. Rozpoznanie zwichnięcia stawu lekarz polski lekarz dopełnia na podstawie objawów, badania ręcznego a także wykonanego zdjęcia RTG. Konieczne jest nastawienie chorego barku, jakie dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, aby zwiotczyć mięśnie oraz nie dopuścić do innych urazów w trakcie nastawiania.

Im prędzej staw zostanie ponownie nastawiony, tym niższa szansa na wystąpienie pogmatwań a także większa na szybszy powrót do pełnej sprawności.

Aby odnaleźć zbliżone informacje na opisywane zagadnienie spójrz na link, a przeczytasz tam niesamowicie ciekawe dane, które zostaną Ci w głowie.

Po nastawieniu stawu konieczne jest ponowne zdjęcie RTG aby oszacować poprawność nastawienia. Później staw barkowy jest unieruchomiony w opatrunku Desaulta wykonany z gipsu bądź za pomocą bandaży. Podobne unieruchomienie kończyny trwa zazwyczaj około 4 tygodni. Po zdjęciu opatrunku potrzebna będzie rehabilitacja stawu barkowego celem przywrócenia sprawności chorego stawu jak też rekomenduje się jeszcze przez 2-3 miesiące powstrzymanie od całkowitej działalności. Więcej niezbędnych informacji: Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej.
Czasem do leczenia wybicia barku konieczna jest operacja. Jest ona niezbędna kiedy zwichnięciu towarzyszą inne urazy tj.: złamanie kości ramiennej, urazy mięśni, uszkodzenia naczyń krwionośnych jak też niemożność nastawienia stawu.