Menu

Zawieszenie działalności, o czym warto

28 czerwca, 2023 - Bez kategorii
Prowadzenie działalności gospodarczej może przynosić wielką satysfakcję, lecz własny biznes to również znaczne obciążenia oraz wynikające z nich ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, że w razie kłopotów firmę powinniśmy natychmiast likwidować. Można od niej odpocząć, co prawnie określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy mamy prawo zawiesić minimalnie na jeden miesiąc, najdłużej zaś na 24 miesiące. Jeżeli zdecydujemy się na zawieszenie działalności, możemy bez niemiłych konsekwencji czekać aż minie kryzys i wrócą lepsze czasy na zarabianie pieniędzy. To najlepsze wyjście, jeśli nasze problemy finansowe są tymczasowe. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności to wyjście awaryjne dla osób, które prowadzą działalność sezonową – np. spływy kajakowe. Nie zapominajmy, że prawo (dobry adwokat wrocław) do skorzystania z takiego rozwiązania mamy tylko wówczas, gdy jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo plusów . Co najważniejsze nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji podatkowych oraz nie musimy płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W danym czasie przedsiębiorca w zasadzie nie powinien podejmować żadnych czynności związanych z działalnością, poza tymi, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Jeżeli więc uznamy, że sprzedaż środka trwałego czy wyposażenia pomoże zażegnać problemy, możemy to uczynić w trakcie zawieszenia – np. pozbyć się narzędzi, które nie są już nam przydatne.

Warto wcześniej zaczerpnąć informacji czy będziemy musieli opodatkować ową transakcję obowiązującą stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Trudności w zarządzaniu przedsiębiorstwem, w różnym stopniu, dotykają prawie każdego przedsiębiorcę. Gdy borykamy się z płynnością finansową które są związane z nieterminowymi wpłatami od partnerów biznesowych zastanówmy się nad skorzystaniem z „koła ratunkowego”, do chwili, gdy sytuacja na rynku ulegnie zmianie.