Serwer w chmurze nie wymaga prawie żadnego angażowania kapitału. Dla niewielkiej firmy to ogromny atut. Nie trzeba inwestować w dobrej jakości komputer i zatrudniać osób posiadających odpowiednią kompetencję do jego skonfigurowania, obsługi oraz zarządzania.
Jeśli myślisz, że informacje w sieci nie są pełne, to przejdź do linku (https://ebut.pl/), gdzie odnajdziesz dokładne omówienia zagadnień – odsyłacz znajduje się tu.
Nie istnieją kłopoty oraz wydatki związane z aktualizacją sprzętu i oprogramowania czy robieniem kopii zapasowych. Najprostsze wersje ,,chmury” są bezpłatne.
Za bardziej rozbudowane warianty, proponujące dodatkowe funkcje lub miejsce do przechowywania plików naliczane są koszty w zależności od czasu użytkowania czy liczby użytkowników. Serwer w chmurze jawi się jako bezawaryjny, uzależnione jest to jedynak od dostawcy usług. Nawet chwilowy brak dostępności do danych może spowodować poważne utrudnienia w działaniu korzystającego z chmury przedsiębiorstwa. A przecież nie ma też żadnych gwarancji, iż operator nie zablokuje bądź w ogóle nie zlikwiduje serwisu wraz z danymi swoich klientów,dlatego więc trzeba wybierać skontrolowane, solidne i znane oferty, za które pobierane są jednak zazwyczaj opłaty.
Niezbędne są połączenia szerokopasmowe, co niezwykle ważne, oferujące dużą szybkość – nie tylko pobierania, ale także wysyłania danych. Nie sprawdzą się zatem łącza mobilne czy nawet niższej jakości połączenia kablowe, które będą przynosiły ujemny wpływ na produktywność pracy.