Menu

Przeznaczenie farbek do celów edukacyjnych i terapeutycznych

17 września, 2023 - Bez kategorii
Farbki do malowania palcami to farbki wodne o konsystencji galaretowatej, nieszkodliwe i łatwe do spłukania. Farby te nadają się do malowania na lekkim, ale odpornym papierze i na brystolu.Przeznaczenie farb do celów wychowawczych i terapeutycznych używano dawno temu.

przejdź do www

Autor: Latia Boykin
Źródło: http://www.flickr.com

Strategia błyskawicznie uzyskała dużą popularność wśród wychowawców, psychologów, lekarzy, którzy dostrzegli jej wartościowe i ciężkie do dokonania różnymi sposobami atuty. Ze względu na prostotę zastosowania i zupełną nieszkodliwość, farby do malowania palcami pod każdym względem nadają się do zaznajomienia malucha z techniką malowania. Zalecane dla pociech w wieku od 3 do 6 lat.

Istotną cechą przeznaczenia farbek jest to, że przynosi ona maluchowi znaczące potencjały wypowiedzenia się przy minimalnych wymaganiach dotyczących zdolności i sprawności technicznych. Jest jedną z najlepszych strategii wywoływania wolnej ekspresyjności twórczej.

Procedura malowania wszystkimi palcami przy pomocy farby do malowania palcami – farbki do malowania paluszkami – może być rozważana jako detal programu edukacyjnego dla maluchów, wprowadzenie do twórczości plastycznej. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które mogłoby odmówić sobie tej radości jak malowanie palcami. Jest to jeden z części pełnej integracji sensorycznej u dziecka. Podstawą funkcjonowania malucha jest jego umiejętność doznawania świata za pomocą wszystkich zmysłów. Malowanie palcami dostarcza mu taką szansę, a przy tym jest wielką frajdą.

farby

Autor: Debbie Hallsworth
Źródło: http://www.flickr.com
Przed przystąpieniem do zabawy z użyciem farby do malowania palcami, powinno się w odpowiedni sposób przygotować przestrzeń pracy dla dziecka.

Czujesz, że masz wątpliwości? (https://www.mitigo.pl/seksuologia/) Więc pragniemy zawiadomić Cię, że w każdej sekundzie można do nas pisać. Z chęcią odpowiemy na każdą wiadomość.

Duży arkusz szarego papieru powinno się rozwinąć na stoliku zgodnie z koncepcją malucha, jednak tak, by nie przykrywał całego blatu. Istotne, żeby stolik nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie posiadało do niego dostęp z jakiejkolwiek możliwej strony. Podobnie ważny jest również rozwiązanie umiejscowienia farb. Każde barwy winny zostać ułożone w odrębnych miseczkach, do jakich pomieści się cała rączka dziecka. Użytkując farby do malowania palcami, kształtujemy dzieci manualnie, ich wyobraźnię, również wyzwalamy ich uczucia.