Menu

Nowoczesne prepregi, jak również świetny jakościowo klej żywiczny, czyli rzecz o dzisiejszych zastosowaniach żywicy na dwu wybranych przykładach

26 czerwca, 2023 - Bez kategorii
Żywica to substancja bardzo dobrze znana naszym antenatom, którzy umieli ją w niezwykle twórczy sposób wykorzystać, przykładowo produkując drogocenną biżuterię z bursztynu. Obecnie słowo żywica ma w encyklopediach o dużo bardziej złożoną definicję, aniżeli 300 lat temu, ponieważ współcześnie wytwarza się ją w sztuczny sposób.

mężczyzna rozrabia klej

Autor: Selena SA
Kleje żywiczne mają sporo zastosowań. Żywica nierzadko wchodzi w skład (sprawdź koniecznie: oleje smarowe akcyza) środków do klejenia elementów podłóg z drewna, np. klepek parkietu. Takie produkty kupują zatem ci, którzy wyposażają nowy dom czy np. remontują mieszkanie w starej kamienicy. Jednakże kleje żywiczne są też wykorzystywane do łączenia plastiku czy betonu – żywiczne kleje. Z tego powodu będąc w sklepie budowlanym trzeba starannie czytać etykiety, by kupić odpowiedni produkt.

W branży motoryzacyjnej, a zwłaszcza w lotnictwie wymagane są bardzo trwałe surowce, które będą w stanie wytrzymać działanie ogromnych sił. Jednocześnie mechanikom czasami zależy również na tym, aby taki prefabrykat był dosyć plastyczny. Tak wysokie wymagania konsumentów mogą spełnić jedynie produkty najwyższej jakości, a pośród nich z pewnością znajdują się prepregi Prec Odlew. Chociaż na zdjęciach mogą one wyglądać np. jak zwyczajne płótno, to jednak stają się elementami składowymi aut oraz samolotów. Należy koniecznie podkreślić, że prepregi także mają w swoim składzie żywicę, która w znaczący sposób wpływa na właściwości tego produktu.

Odkrycie sztucznej żywicy miało dla światowego przemysłu istotne znaczenie. Zbieranie żywicy drzewnej to czasochłonne zajęcie, więc ten fakt z pewnością wpłynąłby na cenę konkretnych produktów. Tymczasem, jak widzimy, zapotrzebowanie na takie substancje jest współcześnie dosyć duże.