W moim mieście spacerek po głównym deptakiem późnym latem jest czystą przyjemnością. Promienie słońca tańczą po dachach. Z niedalekich kawiarenek da się słyszeć gwar. Uwielbiam takie przedpołudniowe spacery do ulubionej kawiarni. Zajmuję miejsce w ogródku i proszę o czarną mocną kawę z rogalem, i niekiedy jakieś ciasteczko. Przyglądam się wtedy ruchowi miejskiemu. Któregoś dnia znalazłem kawiarenkę blisko biurowca w którym niegdyś pracowałem.
Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com
Zostałem w tych czasach „nadzorującym” w firmie sprzątającej biurowce i urzędy. Moje zadanie miało polegać na dozorowaniu dziesięcioosobowej grupy ludzi wykonujących pracę sprzątaczy oraz dbaniu o to, by nie zabrakło im środków czystości. Wyobrażałem sobie że sprzątanie biur (zobacz biuro nieruchomości) jest stosunkowo łatwym zadaniem. Od pracowników nie żąda się zbyt dużo, ot ścierka, mop i to wszystko. Jakże młody człowiek się mylił! Sprzątanie biur nie jest wcale zadaniem nieskomplikowanym. Moim zadaniem był budynek sądowy w mieście które zamieszkuję. Pozornie wydawało by się że niewielki budynek, a tu się okazuje się że powierzchnia jest naprawdę duża, pełno schodów i zakątków. Sprzątanie biur musi się odbywać w zgodzie z umową podpisaną pomiędzy firmą sprzątającą a zlecającym. Umowa taka bardzo dokładnie określa co i w jaki sposób ma zostać posprzątane. Na przykład określony jest rodzaj ściereczek którymi pani sprzątająca ma za zadanie czyścić blaty oraz typ środków czyszczących.
Do obowiązków osoby nadzorującej należy nie tylko kontrolowanie bieżących zadań, lecz także ich przydzielanie. Trzeba tak organizować zadania, by jednoczenie nie zaburzać normalnej pracy pracowników biurowych. Dlatego większość prac porządkowych wykonuje się między godziną 15 a 21. W godzinach pracy biura dokonywane są tylko i wyłącznie prace bieżące, takie jak: wymiana papieru toaletowego w toaletach czy zimą odśnieża się schody wejściowe. Zgodnie z umową odbywają się kontrole. Kontrole tzw. wewnętrzne, gdy jakości sprzątania biur dokonuje nadzorujący oraz kontrole zewnętrzne w obecności przedstawiciela zleceniodawcy. Po kontroli zewnętrznej obowiązkowo podpisuje się protokół odbioru. Do zadań osoby nadzorującej należy również uzupełnianie dokumentacji związanej z kadrą. Także praca okazała się być wcale nie taką łatwą.