Menu

Jakie możliwości współcześnie daje grafika 3D, w jakich dziedzinach życia jest ona stosowana.

18 czerwca, 2023 - Bez kategorii
Jedną z bardziej istotnych gałęzi grafiki komputerowej jest modelowanie 3D. Co ważne, znalazło ono swoje zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak też w rozrywce.

Większość współczesnych gier opiera się o generowanie trójwymiarowych obiektów, na które są nakładane różne tekstury. Służą do tego coraz bardziej wydajne układy graficzne, które czasem kosztują więcej niż reszta podzespołów, ale dzięki temu można uzyskać doskonałej jakości animacje. Rynek komputerowych gier jest warty obecnie setki milionów dolarów i bardzo dynamicznie się rozwija, lecz rozwijają się także inne, bardziej pożyteczne zastosowania takiej grafiki (najlepsze wizualizacje 3d). Zwłaszcza że aktualnie programy do obróbki takiej grafiki są coraz lepsze i bardziej wydajne, dając możliwości niedostępne jeszcze kilka lat temu.
modelowanie 3d

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa

Jednym z najważniejszych obszarów wykorzystujących wizualizacje 3d, jest budownictwo oraz archITektura. Dzięki zastosowaniu komputerów da się bez potrzeby konstruowania drogich makiet zrobić model danego obiektu i zobaczyć, jak będzie wyglądał w otoczeniu (grafika 3d – ROX3D).

Miłośnikom sprawdzonej informacji zalecam ten artykuł (www.trojmiasto.optitaxi.pl/), gdyż nie dosyć, że mówi on o zbliżonej problematyce, to wykonuje to też w niezwykle zajmujący sposób. Kliknij i zobacz!

Wszystkie zmiany są bardzo proste, ponieważ też robi się je na komputerze, można się projekt ulepszać aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Modelowanie 3d w rosnącej liczbie przypadków jest również wykorzystywane przy projektowaniu elementów narzędzi i maszyn, niejednokrotnie zaczyna również sięgać po nie nowoczesna medycyna.

Szybki wzrost wydajności komputerów zapewne w jeszcze większym stopniu się przyczyni do tego, że grafika 3D wykorzystywana zostanie w wielu obszarach.