Menu

Jak samodzielnie uzupełnić PITy?

4 września, 2022 - Usługi przez internet, Wszystko dla domu lub ogrodu
Jak samodzielnie uzupełnić PITy?
Rozliczenie podatku za 2014, podobnie jak za każdy rok, jest obowiązkiem każdego płatnika podatków. Należy to zrobić co roku do ostatniego dnia kwietnia. Dzisiaj nie musimy już nawet korzystać z usług biur podatkowych, ponieważ sami odpowiednio poradzimy sobie z niniejszym zadaniem. Jak w związku z powyższym samodzielnie uzupełnić PIT?

finanse
Pierwszym krokiem jest zdecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 zrobić w sposób tradycyjny, czy może posłużyć się specjalnymi aplikacjami komputerowymi (sprawdź tutaj).

Gdy będziesz potrzebować uzupełniającego tekstu dotyczącego tego typu tematyki, kliknij, a odnajdziesz więcej pomocy tutaj (https://www.secretclient.com/badania-marketingowe/mystery-shopping/). One również okażą się wartościowe.

Programy komputerowe nie tylko poprowadzą nas krok po kroku przez wymagany proces, lecz także umożliwiają wysłanie dokumentów przez internet do danego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, należy mieć przy sobie dokumenty wysłane przez naszego pracodawcę albo inne instytucje, jeżeli pobieramy rentę, emeryturę albo stypendia. W dokumentach tych zapisane są informacje dotyczące dochodów a także zaliczek wziętych na opłacenie podatku. Wszystkie firmy i placówki muszą wysłać niniejsze oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami trzeba też posiadać odpowiedni wniosek – w przypadku, gdy wypełniamy PIT w programie, nie musimy się o to martwić (gotowe druki można otrzymać przede wszystkim w Urzędzie Skarbowym albo ściągnąć je z witryny internetowej powyższej placówki).

finanse
Następnie drukujemy go w domu bądź w drukarni. Czasem możemy mieć formularz z ubiegłego roku, lecz nie zawsze jest on aktualny, toteż lepiej postarać się o nowy. Siadając do zeznania podatkowego niezbędny będzie jeszcze dowód osobisty, numer PESEL oraz numer NIP. Dzięki niniejszym informacjom bez kłopotu uzupełnimy wszystkie potrzebne rubryki (dokładne omówienie). Co mieści się w dokumencie zeznania podatkowego? Pierwsza strona to dane osobowe, do których zalicza się również adres zameldowania. Ponadto mieszczą się tutaj rubryki, w których trzeba wpisać rok podatkowy i czy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Niezbędna jest też informacja czy to rozliczenie jest pierwszym składanym podczas tego roku kalendarzowego. Na następnej stronie umieszczamy informacje co do zarobków, kosztów ich uzyskania a także zaliczek na podatek oraz należnych ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem powyższych wyliczeń.

Na koniec powinniśmy pamiętać o podpisie, bez którego żadne zeznanie nie jest prawidłowe (przy wypełnianiu online nie jest konieczny).