Menu

Co oferują badania magnetyczne i gdzie możemy ich używać? Jakie istnieją rodzaje takich badań?

15 lutego, 2023 - Bez kategorii
Niektóre metody inżynieryjne, jak chociażby pomiary grubości przydają się w wielu branżach, ciężko coś bez nich zrobić. Przykłady tego typu zastosowań możemy mnożyć, z pewnością jednak badania magnetyczne dają wiele możliwości.

Jedną z metod jest radiograficzne – badania radiograficzne zastosowanie aparatów rentgenowskich i źródeł emitujących różne promienie. Metoda ta daje wykrywanie bardziej ukrytych oraz powierzchniowych nieciągłości różnych przedmiotów. Mowa tu o naświetlaniu rzeczy promieniowaniem jonizującym. To takie promieniowanie rentgenowskie albo promieniowanie, które jesteśmy w stanie wytworzyć ze sztucznych źródeł izotopowych. Są to mt badania magnetyczne. Metodę taką stosuje się w kontroli złączy spawanych oraz zgrzewanych. Radiografia ma zastosowanie w badaniach wszystkich metali oraz ich stopów. Kolejny sposobem jest metoda ultradźwiękowa. Polega ona na dodaniu fal ultradźwiękowych do obiektu. Są one odbijane poprzez nieciągłości.

Daje to możliwość wykrywać pęknięcie, niespawy albo inne niedoskonałości. Możemy je również używać, żeby ocenić zmiany w obrębie materiału, które powstają podczas długotrwałej eksploatacji, jak i do pomiaru grubości obiektów. Znajduje zastosowanie w różnych badaniach przeprowadzanych w czasie odbioru, procesie produkcji i ostatecznej kontroli. Pozwala na wykrywanie wad w materiałach nieporowatych. Badania magnetyczne mt pozwalają na wykrywanie w rzeczach wykonanych z materiałów ferromagnetycznych nieciągłości na powierzchni.

wykres pomiarowy

Autor: silentworks.pl
Źródło: silentworks.pl

Polega to na magnesowaniu obiektów, oraz znajdowaniu przy pomocy proszku magnetycznego pola magnetycznego rozproszenia. Znajduje się one w miejscach występowania powierzchniowych nieciągłości materiałowych. Kolejna z metod – penetracyjna, polega na odkrywaniu nieciągłości przenikania płynów, na przykład penetrantów barwnych albo fluorescencyjnych. Wykrywanie tych nieciągłości zachodzi przez użycie wywoływaczy. Stosuje się ją do kontroli elementów o różnych kształtach oraz gabarytach, wykonanych z materiałów ferromagnetycznych, które nie mogą być badane metodą magnetyczną (Energodiagnostyka). Kolejne badanie to sposób wizualny.

Najważniejszym celem tego badania jest ocena stanu nawierzchni, jak zmiany korozyjne albo erozyjne. Zaleca się także kontrolę obiektu po jego naprawie. Oprócz badania bezpośredniego mamy też badania pośrednie. Są to badania optyczne pozwalające badać nawierzchnię za pomocą endoskopów czy peryskopów. Metodą prądów wirowych prawdopodobne jest znajdowanie nieciągłości „zaciągniętych”, nieciągłości znajdujących się pod warstwą pokrycia malarskiego albo galwanicznego jak i nieciągłości będące w poszczególnych warstwach obiektów wielowarstwowych.